Przygotowanie prezentacji multimedialnej na studia: prace-a-z@o2.pl

Zleć przygotowanie prezentacji multimedialnej na studia profesjonalistom

Odpowiednie przygotowanie prezentacji multimedialnej na studia jest bardzo ważnym aspektem zdobywania wiedzy na najwyższym stopniu edukacji. Trzeba zauważyć, że w dzisiejszych czasach bardzo często stajemy przed koniecznością zaprezentowania swojej wiedzy, swojej osoby lub innych informacji przed większym gronem osób. Dodatkowo prezentacja multimedialna pojawia się na wielu etapach naszego życia. Po pierwsze wykonamy ją na lekcji w szkole lub na maturze, czy na seminarium na wyższej uczelni. Natomiast na koniec wykonamy prelekcję w zakładzie pracy.

Jak przygotować prezentację multimedialną na studia

Przed przystąpieniem do przygotowania prezentacji multimedialnej należy zawsze zastanowić się nad kilkoma istotnymi sprawami i odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • Kto jest odbiorcą? Dla kogo ma być przeznaczona prezentacja? Czy odbiorcami będą specjaliści znający zwroty techniczne, czy też osoby nie zaznajomione z tematem?
  • Jaka ma być forma prezentacji? W jaki sposób będzie prezentacja ma zostać przedstawiana odbiorcom? Czy jest to jednorazowa prezentacja na ten temat, czy jeden wykład z dłuższej serii?
  • Jaki jest temat prezentacji? Jakiemu celowi ma służyć dana prezentacja? Czy ma to być wykład popularnonaukowy czy instruktażowy? A może jest to prezentacja do wykładu akademickiego?

Co jest myślą przewodnią prezentacji? Jakie informacje przede wszystkim chcemy przekazać? Czy chcemy skupić się nad jednym problemem, czy też przekazać ogólny obraz sytuacji?

Przygotowanie prezentacji multimedialnej na studia - Kim są jej odbiorcy?

Przed zaplanowaniem swojego wystąpienia, warto zastanowić́ się̨ nad publicznością̨, do której będziecie mieli okazję mówić prezentując przygotowaną przez nas prezentację. Jeśli to możliwe, należy dowiedzieć́ się̨ na jej temat jak najwięcej. Czy są̨ to specjaliści w danej dziedzinie, a może uczniowie lub inni studenci? Trzeba poznać ich oczekiwania i dowiedzieć się z jakiego powodu uczestniczą w twoim wystąpieniu. Poznając dobrze publiczność możesz odpowiednio przygotować się do prezentacji. Dobierzesz odpowiednie słownictwo proste lub techniczne, łatwiej ci będzie także dobrać́ odpowiednie przykłady, lub cytaty osób, uznawanych i znanych przez obiorców twojej prezentacji multimedialnej.

Przygotowanie prezentacji multimedialnej wiążę się z doborem odpowiedniego tematu

Temat wystąpienia jest jednym z ważniejszych jego elementów. Nie ma nic gorszego, niż̇ publiczność́ nie mogąca zapamiętać́ tematu i powtórzyć́ go zaraz po zakończeniu prezentacji multimedialnej. Temat powinien być́ krótki i zachęcający do wzięcia udziału. Niemniej jednak temat przygotowanej prezentacji multimedialnej może być także niestandardowy, zaskakujący lub szokujący. Dodatkowo temat prezentacji powinien od początku przykuć́ uwagę̨ publiczności i nastawić́ ją pozytywnie.

Poza samym tematem przy przygotowaniu prezentacji multimedialnej trzeba także opracować sobie jej plan i streszczenie. Bardzo ważne na początku wystąpienia jest przedstawienie odbiorcom przebieg prezentacji multimedialnej. Przy krótkich prezentacjach nie zawsze warto podawać́ szczegółowy konspekt. Dobrym zwyczajem jest jednak powiedzieć́, jakimi zagadnieniami się̨ zajmiemy i w jakiej kolejności lub ile ich będzie, by publiczność́ wiedziała, czego się̨ spodziewać́. Należy pamiętać́, że streszczenie nie powinno być́ zbyt długie. Powinno się mieścić w dwóch, trzech krótkich zdaniach. Nie ma tutaj potrzeby dodawać dodatkowego slajdu w przygotowanej prezentacji multimedialnej. W szczególności w przypadku przygotowani krótkiej prezentacji multimedialnych, gdzie plan prezentacji można przedstawić z pamięci.

Dlaczego jest istotne poznanie celu dla którego przygotowujemy prezentację multimedialną?

Niewątpliwie przygotowując prezentację multimedialną musimy zastanowić się̨, jaki ma być cel naszego wystąpienia oraz jaki efekt chcemy osiągnąć́ dzięki naszej prezentacji. Poprzez prezentację multimedialną nasi odbiorcy mają dowiedzieć się o pewnych, faktach, zagadnieniach, wynikach. Muszą mieć oni możliwość połączenia wszystkich danych z przygotowanej prezentacji multimedialnej w jedną spójną całość. Trzeba się zastanowić czy publiczność ma poznać jedynie suche fakty, czy może łatwiej zapozna się z tematem wykonując wspólnie ćwiczenia i zadania. Wszystko tutaj zależy od tematu przygotowywanej prezentacji multimedialnej, jej odbiorców i ich poziomu wiedzy.

Co powinna zawierać prezentacja multimedialna na studia?

Dobrze przygotowana prezentacja multimedialna powinna zawierać kilka odstawowych części. Dzięki nim słuchacz wiedzieć będzie, gdzie się kończy jedna część wystąpienia a zaczyna kolejna, czy prelegent chce coś jeszcze powiedzieć itd. Do tych części należą:

  • slajd tytułowy. Zawiera on tytuł prezentacji multimedialnej, imię i nazwisko prelegenta, nazwę i logo instytucji organizującej prelekcję i/lub nazwę i logo instytucji, do której przynależy prelegent, ewentualnie nazwę seminarium itp. Na slajdzie tytułowym przygotowanej prezentacji multimedialnej należy też zamieścić pełną datę lub chociażby sam rok przygotowania prezentacji. Przy slajdzie tytułowym prelegent ma czas na przywitanie słuchaczy, przedstawienie się oraz poinformowanie o temacie prezentacji.
  • wstęp, cel prezentacji. W tym miejscu należy omówić krótko problem, cel przygotowanej prezentacji multimedialnej, który będzie omawiany.
  • plan prezentacji. Zawiera on główne punkty prezentacji. Ta część jest potrzebna, aby zorientować słuchaczy, o czym będzie wystąpienie. Planu nie zamieszcza się w krótkich prezentacjach mających trwać tylko kilka lub kilkanaście minut.
  • właściwa treść prezentacji. W tym przypadku liczba slajdów przygotowanej prezentacji multimedialnej zawierających właściwą treść prezentacji zależy od tematu wystąpienia oraz od jego formy. Tutaj zależnie od tematu i prezentowanej treści znajduje się tekst z niewielką liczbą ilustracji lub przeważająca liczba slajdów z ilustracjami.

Podsumowanie prezentacji multimedialnej. Zawiera ono wnioski końcowe lub informacje, które należy zapamiętać, na tym etapie możliwe jest także zadawanie pytań jeśli takowe się pojawią ze strony słuchaczy.

Jak odpowiednio zaprezentować prezentację multimedialną odbiorcom?

Pamiętajmy, że występujemy nie dla siebie. Dlatego w trakcie prezentacji mówimy do ludzi i dla ludzi. Rozmawiajmy więc, a nie przemawiajmy. Zawsze zakładajmy, że prezentowane zagadnienia są̨ dla publiczności nowe. Ważne jest sprawiać́ naszą wypowiedzią̨ wrażenie, że bardzo dobrze znamy się̨ na temacie, ale nie być́ zarozumiałym i nie przechwalać́ się̨. Przygotowując swoją wypowiedź a następnie trenując ją, warto wziąć́ pod uwagę̨, aby mówić́:

  • Powoli i zrozumiale, ale nie za wolno – nie możemy sprawiać́ wrażenia, że spieszymy się̨ na pociąg.
  • Nasza wypowiedź nie może być́ beznamiętna. Powinniśmy zmieniać́ natężenie i tempo wypowiedzi.
  • Wyraźnie (także głośno) – w ostatnim rzędzie muszą nas rozumieć́, bez domyślania się̨ co powiedzieliśmy.
  • Językiem i słownictwem dopasowanym do publiczności – dlatego poznanie publiczności jest takie ważne. Gdy mówimy do uczniów czy studentów – użyjemy raczej jeżyka opisowego. Do kolegów po fachu – zastosujemy słownictwo związane z naszym zawodem.
  • Anegdoty, cytaty, porównania oraz przykłady, których użyjemy w czasie wystąpienia, powinny być dopasowane do naszej publiczności. Zrozumiałe dla słuchaczy i zgodne nie tylko z tematem prezentacji, ale także z kulturą, ich wiekiem.
  • Poprawnie gramatycznie oraz stylistycznie. Język mówiony różni się̨ od pisanego. jego zaletą jest także to, że czasem popełniamy lapsusy językowe. Jednak nie pozostawiajmy nic przypadkowi – na etapie przygotowania prezentacji multimedialnej przetrenujmy dobrą wypowiedź.
  • Prostymi zdaniami – nie wielokrotnie złożonymi. To ułatwia rozumienie i zapamiętywanie. w dodatku powinien być́ to język prosty, używany na co dzień́. Unikajmy żargonu, nowomowy, skrótów oraz języka zbyt nienaukowego.

Przygotowanie prezentacji multimedialnej na studia - przydatne informacje

W trakcie przygotowania prezentacji multimedialnej nie można zapomnieć o zbieraniu informacji

Jedną z ważniejszych czynności podczas opracowywania wystąpienia jest zbieranie informacji. Zawsze zbieramy znacznie więcej materiału, niż̇ zamierzamy przedstawić́. Wówczas także modyfikujemy i dostosowujemy konspekt. Nawet, jeśli temat którym się̨ zajmujemy przygotowując prezentacje multimedialną jest nam dobrze znany, zebranie materiału jest konieczne. Po pierwsze, żeby sprawdzić́, czy pojawiły się nowe publikacje w ostatnim czasie. Po drugie, aby dokładnie zweryfikować́ posiadane dane, cytaty i wypowiedzi, na które zamierzamy się̨ powołać́. Posiadając więcej materiału w trakcie przygotowania prezentacji multimedialnej możemy także wybrać́, co jest ciekawsze czy ważniejsze. Musimy wiedzieć́ więcej także z powodu pytań́, które mogą̨ zostać́ nam zadane.

Techniczne aspekty przygotowania prezentacji multimedialnej

Prezentacja multimedialna powinna być przygotowana właściwie pod względem technicznym. Istotny jest tutaj rozmiar i krój czcionek, kolorystyka i kontrast, ortografia, interpunkcja i typografia oraz zawartość slajdów i ich czytelność. Ortografia, stylistyka i interpunkcja musi być na najwyższym poziomie. Na końcu linii w prezentacji jak i pracach dyplomowych nie zostawiamy spójników na końcu wiersza. Wykorzystujemy odpowiednie rozmiary i kroje czcionek, które zawierają polskie znaki. Przygotowując prezentację multimedialną nie zapominamy także o odnośnikach do literatury i o bibliografii umieszczanej na ostatnim slajdzie prezentacji.

Przed rozpoczęciem przygotowania prezentacji multimedialnej wybieramy odpowiednią szatę graficzną. Często na uczelniach wyższych, szkołach, czy w zakładach pracy są udostępnione gotowe szablony prezentacji, z których należy korzystać będąc uczniem, studentem, pracownikiem danej organizacji. Istotny jest także układ slajdu. Musi on być przejrzysty i posiadać tytuł. Treść slajdu powinna zajmować około 50% jego powierzchni, jednakże przygotowując prezentację multimedialną, zależnie od umieszonych danych, jej treści i tematu % ten może być różny.