Pisanie prac inżynierskich: prace-a-z@o2.pl

Jak napisać pracę inżynierską?

Pisanie prac inżynierskich na studiach to pierwsze bardzo trudne zadanie dla studenta. Niemniej jednak praca inżynierska umożliwia uzyskanie pierwszego wymarzonego tytułu inżyniera. Dodatkowo służy ona udowodnieniu, że potrafimy wykorzystać zarówno to, czego nauczyliśmy się na studiach. Od pracy licencjackiej i magisterskiej różni się przede wszystkim zastosowaniem innych metod. Uczelnia oczekuje od nas, że wykażemy się umiejętnością rozwiązywania zadań inżynierskich, wykorzystując wiedzę ogólną oraz specjalistyczną i że udowodnimy iż potrafimy posługiwać się współczesnymi narzędziami działania inżynierskiego. Oprócz tego praca inżynierska powinna być oparta na ścisłym powiązaniu pracy badawczej z praktyką inżynierską.

Praca dyplomowa inżynierska jest sprawozdaniem z samodzielnie wykonanego zadania zawodowego lub naukowego. Praca inżynierska potwierdza, że ich autor, wykorzystując zdobytą na studiach wiedzę i kompetencje, potrafi zrealizować cel pracy zgodny z kierunkiem studiów. Polega na samodzielnym rozwiązaniu zadania w ramach jednej lub kilku dyscyplin naukowych zgodnych z kierunkiem studiów. Jej autor wykazuje się pogłębioną wiedzą oraz umiejętnością jej zastosowania w zakresie podjętego tematu. Dodatkowo wykazuje się biegłością poszukiwania i wykorzystania piśmiennictwa wspierającego cel pracy. Rezultaty pracy mają charakter użytkowy, mogą mieć charakter poznawczy. Realizując pracę inżynierską powinieneś wykonać zadanie inżynierskie, które następnie opiszesz w pracy dyplomowej.

Pisanie prac inżynierskich - jak wybrać odpowiedni temat pracy

Pierwsza najważniejsza sprawa, to mieć świadomość celów pracy. Dodatkowo wybierając zagadnienie muszę sobie zadać pytanie, czemu ma służyć moja praca i dlaczego wybrałem właśnie taką tematykę. Jeszcze nim zostanie sprecyzowany temat, który zostanie wysłany na radę wydziału. Przy pisaniu prac inżynierskich należy sprawdzić kto zajmuje się podobną tematyką i jakie są najpopularniejsze rozwiązania w tej dziedzinie. Jeśli nikt wcześniej nie zajmował się podobnymi zagadnieniami, to albo jesteś geniuszem albo proponowane rozwiązanie nie ma sensu. Niemniej jednak kiedy już będziesz pewien że chcesz się zająć właśnie tym zagadnieniem pisząc swoją pracę inżynierską powinieneś skonsultować to ze swoim promotorem.

Tematycznie praca inżynierska powinna, rzecz jasna, być związana z kierunkiem naszych studiów oraz wybraną przez nas specjalnością. Z reguły uczelnia przedstawia propozycje przyszłych promotorów prac, którzy wskazują konkretne tematy, na jakie można pisać pod ich opieką. Zatem pisanie prac inżynierskich zaczynamy od wyboru promotora, który zajmuje się daną dziedziną wiedzy.

Przy wyborze należy się kierować dwoma kryteriami. Po pierwsze to nasze zainteresowania i umiejętności. Na tym etapie studiów najczęściej już wiemy, co nas pasjonuje, w czym jesteśmy dobrzy. Drugie kryterium to osoba promotora. Niewątpliwie warto popytać wśród studentów starszych roczników, z którym z nauczycieli akademickich dobrze się współpracuje. Niemniej jednak może się zdarzyć, że chcemy pisać pracę u konkretnego promotora, ale zaproponowane przez niego tematy nam nie odpowiadają. W takiej sytuacji zawsze można umówić się na konsultację i spróbować przekonać go, żeby zgodził się zostać opiekunem pracy na zupełnie inny temat.

Podsumowując nie pisz pracy inżynierskiej na jakieś abstrakcyjne i wydumane tematy. Skup się na rzeczywistości – najlepiej takiej, która pociąga cię poznawczego i takiej, w której chcesz się rozwijać zawodowo.

Współpraca z promotorem

Na spotkanie z promotorem, na którym ustalimy przebieg współpracy, powinniśmy przygotować wstępną koncepcję pracy inżynierskiej – jej cel, propozycję planu, zarys wykonania projektu albo opracowania koncepcji. Opiekun pracy potraktuje nas znacznie poważniej, widząc, że podejmujemy samodzielne działania. Łatwiej też będzie mu się odnieść do tego, co przygotowaliśmy, niż opracowywać z nami od początku koncepcję.

W trakcie spotkania z promotorem, warto robić notatki, dopytywać o to, co wydaje nam się niejasne, upewniać się, czy dobrze zrozumieliśmy jakieś zagadnienie, prosić o wyjaśnienie tego, ze zrozumieniem czego mamy kłopoty. Im bardziej szczegółowo omówimy z promotorem naszą pracę, tym mniej będziemy później do niej wprowadzać poprawek.

Przegląd literatury i podobnych rozwiazań

Czy zastanawiałeś się ile dziennie na całym świecie powstaje nowych prac naukowych? Jak wśród tak dużej ilości wybrać te najwartościowsze czy wyszukiwarka gogle zawsze znajdzie nam wiarygodne źródła informacji. Czy formułując tezę pracy, możemy opierać się na opiniach ludzi bez autorytetu naukowego. Wyszukując prac związanych z naszą tematyką, najlepiej jest korzystać ze sprawdzonych i wiarygodnych źródeł informacji. W pracach dyplomowych zaleca się cytować jednostki piśmiennictwa o dużej wiarygodności. Prócz źródeł dostępnych w bibliotece uczelni, dostęp do treści wielu aktualnych i wiarygodnych publikacji naukowych można również uzyskać za pomocą specjalistycznych wyszukiwarek internetowych. 

Należy pamiętać, że praca inżynierska zawiera część teoretyczną, której celem jest dokonanie przeglądu aktualnych badań. Chodzi oczywiście o badania nad zagadnieniem, którym się zajmujemy. Aby tego dokonać, należy zebrać stosowną literaturę fachową. Aktualna literatura zawarta jest przede wszystkim w czasopiśmiennictwie naukowym, do którego można uzyskać dostęp także za pomocą Internetu. Dodatkowo o pomoc warto poprosić promotora, z pewnością wskaże nam, do czego warto sięgnąć.

Pisanie prac inżynierskich - czym jest część praktyczna

W pracy inżynierskiej duży nacisk kładzie się na część praktyczną. Istotne bardzo jest by podczas realizacji pracy powstał jakiś praktyczny twór. Może to być program komputerowy, film animowany czy przeprowadzenie analizy w postaci porównania wyników przeprowadzonych badań. Ważne jest by przedstawić harmonogram pracy (określić kamienie milowe i terminy realizacji założonych zadań).

Praca inżynierskiej jak żadna inna praca akademicka ma za zadanie pokazać, że dyplomant potrafi połączyć teorię z praktyką, rozwiązując za pomocą metod inżynieryjnych i technicznych jakiś problem o charakterze teoretycznym lub praktycznym. To bardzo ważne żeby w czasie pisania pracy inżynierskiej wykazać wszystkie swoje kompetencje i zaprezentować je jako swoje nowe umiejętności.

Zatem nie można zapominać o tym, że cechą charakterystyczną pracy inżynierskiej jest rozbudowana część praktyczna. To ona stanowi świadectwo naszej umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy. Z reguły praca inżynierska powinna mieć charakter projektowy, opisowo-projektowy albo opisowo-użytkowy, a na niektórych kierunkach również analityczno-opisowy albo empiryczny.

Struktura pracy inżycnierskiej

Praca inżynierska powinna składać się z następujących części:

  • spis treści,
  • streszczenie,
  • wstęp zawierający wprowadzenie do tematyki omawianej pracy i uzasadnienie wyboru tematu,
  • cel pracy sformułowany w formie konkretnej tezy oraz zakres pracy wskazujący skalę zawężenia badań,
  • przegląd aktualnej literatury,
  • projekt lub koncepcja (ta część powinna obejmować szczegółowe założenia dotyczące omawianego problemu, wykorzystywane materiały, metody, zabiegi, ewentualnie kalkulację kosztów projektu albo inne ważne informacje),
  • wnioski,
  • wykaz literatury,
  • załączniki.

Wymogi dotyczące formatowania pracy – jaka ma być czcionka, interlinia, rodzaje przypisów, jak ma wyglądać strona tytułowa, jak podpisywać ryciny i tabele – najczęściej są ściśle wskazywane przez każdą z uczelni.

Cechy wiodące pracy inżynierskiej

Oto kilka cech charakterystycznych dla pracy inżynierskiej:
– umożliwia uzyskanie tytułu inżyniera;
– polega na samodzielnym rozwiązaniu zadania w ramach jednej lub kilku dyscyplin naukowych zgodnych z kierunkiem studiów;
– autor powinien wykazać się przede wszystkim umiejętnością wykorzystania istniejącej wiedzy, może tworzyć nową wiedzę;
– autor wykorzystuje wiedzę z programu studiów, może wykraczać poza program studiów;
– powinna mieć charakter projektowy, opisowo-projektowy albo opisowo-użytkowy, a na niektórych kierunkach również analityczno-opisowy albo empiryczny;
– polega na zastosowaniu metod inżynierskich do osiągnięcia celu pracy;
– zawiera przegląd literatury technicznej dotyczącej podjętego tematu; może zawierać przegląd literatury naukowej;
– jej część praktyczna jest bardziej rozbudowana.