Pisanie referatów na studia: prace-a-z@o2.pl

Zleć napisanie referatu na studia profesjonalistom

Pisanie referatów na studiach mogłoby się wydawać bardzo prostym zadaniem dla studenta. Jednakże wielu studentów ma z tym zadaniem wiele problemów. Rozpoczynając rozważania na temat referatu należy zastanowić się czym on jest i jaki jest cel pisania referatu. Referat jest to mówiąc najprościej, tekst przygotowany do wygłoszenia w kręgu zainteresowanych osób. Przyjmuje się, że wystąpienie takie nie powinno trwać dłużej niż 15-20 minut.

Pisanie referatów na studia - jaki to ma cel?

Celem pisania referatu na studiach jest przekazanie wiedzy na jakiś temat. Można w nim zamieścić własny krytyczny komentarz wobec jakiegoś tekstu. Zatem pisanie referatu na studia wiąże się z opracowaniem i prezentacją wybranego zagadnienia z określonej dziedziny. To forma użytkowa, której głównym zadaniem jest przekazanie informacji. Podczas pisania referatu pamiętaj o rzetelnym opracowaniu materiału, stylu naukowym i prowadzeniu logicznego wywodu. 

Referat jest wypowiedzią naukową, prezentującą przede wszystkim fakty i poglądy przedstawiane w pracach naukowych, a w mniejszym stopniu sądy i oceny jego autora. Różni się tym od eseju, który ma charakter literacki i jest wyrazem subiektywnych poglądów autora. Treść referatu oparta jest na źródłach, które wymagają streszczenia, syntezy i analizy wykorzystywanych materiałów Referat pisany jest stylem naukowym i zawiera specjalistyczną terminologię. Zwykle przeznaczony jest do wygłoszenia dla konkretnej grupy odbiorców. Obejmuje on przede wszystkim fakty, cechuje go obiektywizm, jednakże może także zawierać krytyczne uwagi autora.

W jaki sposób zabrać się do pisania referatu?

Należy rozpocząć od tego, że referat ma przede wszystkim cele informacyjne. Niemniej jednak równie ważna jest forma przekazu informacji, dlatego podczas pisania referatu należy spełnić kilka istotnych wymagań formalnych i stylistycznych. Zatem:

  1. Zrób dokładny plan referatu.
  2. Zadbaj o bogate i zróżnicowane źródła referatu i uporządkuj je.
  3. Dostosuj styl do odbiorców referatu.
  4. Jeśli wygłaszasz referat, zwróć uwagę na tempo mówienia i dykcję.
  5. Pisz zrozumiale i zwięźle. Język referatu powinien być prosty i konkretny.
  6. Unikaj emocjonalnego stylu i zbędnych ozdobników.
  7. Pamiętaj o wartości merytorycznej referatu.
  8. Treść referatu powinna być podana w sposób spójny, a jego kolejne elementy logicznie z siebie wynikać.
  9. Dbaj o poprawność językową.
Pisanie referatów na studia, a jego układ…

Układ referatu powinien być następujący:

  1. Ogólne wprowadzenie poprzez np. omówienie celu przygotowania referatu, przedstawienie kontekstu zagadnienia, anegdoty itp.;
  2. Krótkie przedstawienie planu wystąpienia;
  3. Informacje o wykorzystanym materiale, wskazanie literatury;
  4. Treść właściwa referatu;
  5. Podsumowanie, wnioski i komentarze, ewentualnie zagadnienia do dyskusji.
  6. Przypisy i bibliografia

Niemniej jednak w trakcie pisania referatu na studia nie można zapomnieć o tym ,że wstęp to miejsce na prezentację tematu i celu referatu, kontekstu zagadnienia, przyjętego punktu widzenia, tezy itd. w środkowej części referatu powinno znaleźć się szczegółowe omówienie zagadnienia. To tu prezentuje się wszystkie fakty, definicje, pojęcia, prawa, a także przykłady i wskazanie źródeł. Dodatkowo ostatnią częścią referatu jest  podsumowanie – to miejsce na wnioski i konkluzje autora. To można wyrazić własne zdanie i krytyczne uwagi. Niekiedy to również zachęta do rozpoczęcia dyskusji. Ważne jest także dokładne wskazanie wszystkich wykorzystanych publikacji, badań, książek itd.

Pisanie referatów na studia - wymogi formalne

Pisząc referat nie można zapominać o wymogach formalnych. Z tego też względu:

  1. Referat powinien posiadać następujące elementy: stronę tytułową, stronę ze streszczeniem pracy (do 800 znaków) i słowami kluczowymi, spis treści, tekst główny, bibliografię. Jeśli autor zamieścił w pracy tabele, rysunki bądź korzystał ze skrótów, to po bibliografii powinny znaleźć się kolejno dodane (na odrębnych stronach): wykaz skrótów, spis tabel, spis rysunków. Jeśli autor referatu umieszcza w pracy załączniki/aneksy, to powinny się one znaleźć na końcu referatu (poprzedzone spisem załączników/aneksów).
  2. Objętość całego referatu (wszystkich ww. składników) to 14-27 tys. znaków (6 do 12 stron).
  3. W trakcie pisania referatu trzeba pamiętać o układzie tekstu głównego: tekst musi być podzielony na części, opatrzony tytułami i numerowany; tytuły poszczególnych części mają być pogrubione, rozpoczynane od lewego marginesu; kolejnych rozdziałów n i e n a l e ż y rozpoczynać od nowych stron tak jak ma to miejsce w pracach dyplomowych; tekst musi zawierać wstęp i zakończenie, nie są one numerowane; rodzaj i wielkość czcionki zasadniczej: Times New Roman, 12, numeracja stron – od strony tytułowej (numer 0 bez widoku numeru na pierwszej stronie), na dole strony, wyśrodkowana, czcionka Times New Roman 12.
  4. Układ strony tekstu głównego referatu posiada: obydwa marginesy, odstępy między wierszami — 1,5 wiersza, marginesy wyrównane – wszystkie o wymiarze 25 mm, tekst wyjustowany, dopuszcza się odstęp 1 wiersza w tytułach, opisach rysunków i tabel, przy tworzeniu list wyliczanych itp., każdy akapit (utworzony klawiszem Enter) powinien zaczynać się od tabulacji.
  5. Wyodrębnienia w tekście: terminy obce oznacza się kursywą, z wyjątkiem nazw geograficznych, nazwisk oraz zwrotów powszechnie używanych; wyrazy lub fragmenty podkreślone oznacza się pismem r o z s t r z e l o n y m lub pogrubionym, zaleca się pierwszą z tych form; cytaty w cudzysłowie, dłuższe cytaty mogą być zblokowane z wcięciem w stosunku do tekstu głównego, dopuszcza się wówczas odstęp 1 wiersza i mniejszą czcionkę (10). Cytaty umieszczone w referacie nie mogą stanowić więcej niż 15 % tekstu pracy.

Należy pamiętać że przedstawione powyżej zasady pisania referatów są poglądowe. Pisanie referatów na studia w różnych uczelniach może się od siebie nieznacznie różnić.